Get Adobe Flash player  
Güneş Oto Lastik • bridgestone • lassa • continental • lastik • cms • hijon • mak • jant • izmir

 

M A K A L E L E R


Lastiğin Üretimi

 Üretim süreci, aşağıda detayları verilen 6 aşamada anlatılabilir:

1. Karışımın Hazırlanması ve Ekstrüzyon İşlemi:
Doğal ve sentetik kauçuk, lastik için istenilen üretim özelliklerine uygun olarak karbon karası, kükürt ve çeşitli kimyasallar ile karıştırılır. Lastiğin sırt ve yanak bölgelerinde kullanılan bileşenler, hazırlanan karışımın ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmesiyle elde edilir. Ektrüzyon işlemini yapan cihaz büyük bir kıyma makinasına benzetilebilir.

Karışım, tıpkı kıyma makinesindeki gibi dönen vida marifeti ile, bir kalıp sayesinde belirlenmiş aralıktan dışarı çıkmak üzere itilirken arzu edilen profilde biteviye olarak üretilir ve tanımlanmış boylarda kesilerek istenen kesit geometresine sahip ham sırt ve yanak bileşenleri üretilmiş olur.

2. Kalenderleme İşlemi:
Çelik ve tekstil esaslı kord bezlerinin her iki taraftan ince bir tabaka halinde kauçuk ile kaplanması işlemidir. Bu işlem sonunda elde edilen kauçuk ve tekstilden (veya çelik kordlardan) oluşan sağlam yapıdaki “kumaş” lastiğin karkas ve kuşak bileşenlerinin imalinde kullanılır. Kalenderleme işlemi uygulanan tekstil dokumalar rayon, naylon veya polyester esaslı olup genellikle lastiğin karkas bölgesinde (gövde katı olarak) kullanılır.

Çelik kordların kalenderlenmesi ile elde edilen çok sağlam yapıdaki “kumaş” ise genellikle kuşak bileşeninin imalinde ayrıca tam çelik lastiklerde gövde katı olarak da kullanılmaktadır.

3. Topuğun Hazırlanması:
Topuk, gövde katını tutan ve kordlardaki tansiyonu taşıyan lastiğin en kuvvetli imal edilmiş parçasıdır. Topuk sayesinde lastik janta sıkı sıkıya tutunur.

Farklı kalınlıkta ve adette topuk tellerinin bir araya getirilmesi ile önce topuk teli demeti, sonra da topuk kılıfı, dolgusu gibi bileşenlerin eklenmesi ile lastiğin topuk bölgesi oluşturulur.

4. Ham Lastik İmali:
Astar, gövde katı, sırt ve topuk gibi bileşenler, istenilen geometride bir araya getirilerek elde edilen, henüz pişmediği için yumuşak bir yapıda olan ham lastik imali şu adımlardan oluşur:

  • Astar, gövde katı ve yanaklar tamburun üzerine sarılır.
  • Topukların pozisyonunun ayarlanması, kat kenarlarının topuk demeti üzerine sarılması ve yanakların birleştirilmesi aynı anda eş zamanlı olarak yapılır.
  • Kuşaklar gövde katının merkezine yerleştirildikten sonra üstüne sırt kauçuğu konur. Başın sırt konmadan önce (otomobil ve hafif ticari araç lastiklerinde geçerli olmak üzere) lastiğin güçlendirilmesi için kuşakların üzerine spiral naylon kuşak sarılır. Bu işlemden sonra, ham lastik pişirme torbasına yapışmasını önleyici tedbirler alınarak pişirmeye hazır hale getirilir5. Pişirme:
Ham lastiğin özel kalıplar içerisinde belirli bir sıcaklık ve basınç altında önceden tanımlı zaman diliminde pişirilmesi ile lastik, istenilen boyut, desen ve ebada ulaştırılır.

Lastiğin yanak markalaması ve taban deseni pişirme ile şekillendirilir.

6. Traşlama ve Son Kontrol:
Traşlama, pişirme sonrası kalıptan çıkartılan lastiğin gövdesindeki çapakların temizlenmesi işlemidir.

Her lastik, üretimin son aşamasında manuel ve otomatik sistemlerle kontrol edilerek, istenilen kalite ve boyutta olduğunun garanti altına alınması sağlanır.

Bu işlem, lastik performansının onaylandığı ve güvence altına alındığı son üretim aşamasıdır.Makale Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız.sorunuz
sorunuz
sorunuz
sorunuz
sorunuz
sorunuz
sorunuz
Ana Sayfa     Hakkımızda     Ürünlerimiz     Videolar     Fiyat Listemiz     İnsan Kaynakları     İletişim
Güneş Oto Rot-Balans Lastik Satış ve San. Tic. Ltd. Şti. Tasarım :Mr.Web